Klubben besöker STORT ballongmöte i Frankrike


Dalslands ballongklubb representeras av sju medlemmar vid det stora ballongmötet Mondial Air Balloons vid Metz i Frankrike. I år firas 30 år där och det ska bli spännande att uppleva att flyga med ca 449 ändra ballonger. Hoppas på många fina rapporter och bilder från flygningar och andra trevligheter klubbens utsända får vara med om. Givetvis kommer lite rapporter också via klubbens sida på Facebook. En av deltagarna, Maria Larsen, har även startat en blogg för att rapportera om ballongresan - mittlivsomMia.

3 augusti kl. 00.15
Tillbaka i Högsäter och kan summera en händelserik, fantastisk ballongresa. /Eva

1 augusti kl. 23.30
Efter att ha påbörjat hemresan övernattar vi nu i närheten av Hamburg. /Eva

1 augusti kl. 11.30
Det blev en underbar morgonflygning idag. Med start nästan i mitten av det stora startfältet av alla luftballongerna blev det en fantastisk flygning med ballonger överallt. Piloten hade det säkert jobbigare med att hålla koll på alla ballonger runtomkring för att undvika kollisioner i luften - men passagerarna njöt desto mer. Nu har de som vill av oss varit med och flugit två gånger här i Frankrike. Nu satsar vi på hemresa. /Eva

31 augusti kl. 23.15
Ingen flygning i dag för oss men på kvällen var vi med ute på startfältet en stund. Har rest runt lite i närområdet under dagen. Letade bl.a. efter vingårdsvisning. Kom inte riktigt rätt men såg andra intressanta saker. Planerar nu för flygning i morgon morgon. /Eva

30 augusti kl. 23.45
Denna dag har för oss inneburit; vila, kolla runt i lokala affärer och mat på två mysiga franska matställen. Och så ballonger - var ute på startfältet i kväll men det var för blåsigt för oss. Såg ca 50 ballonger starta, flyga och landa. /Eva

29 augusti kl. 23.15

Ojojoj vilken spännande dag! Tidigt uppe för att vara med alla andra ballonger för att bidra till ett försök att slå världsrekord i antal startande luftballonger på samma startfält. Ojojoj - så många luftballonger! Sedan blev det ytterligare en maffig syn när alla dessa ballonger startade och himlen fylldes av luftballonger i alla möjliga färger och former. Det blev även flygning av för TORP-ballongen som hamnade strategiskt med på bild som publicerades av organisationen. Tyvärr verkade det inte som årets antal ballonger räckte till för att slå rekordet på 456 ballonger från två år sedan.
Det blev faktiskt en fin flygning för oss ikväll också. Så nu har alla av oss som vill, varit uppe i detta maffiga ballonghav och sett en del av Frankrike från ovan. /Eva

28 augusti kl. 10.20
För lågt upp till molnigheten gjorde att det blev sovmorgon för oss idag också. Väderutsikterna ser något bättre ut för oss för ikväll. Och ännu bättre ser det ut för morgondagen. /Eva

27 augusti kl. 20.00
Ännu ingen flygning för oss. Gårdagens första flygtillfälle på kvällen avstod vi från på grund av kraftiga vindar. Vi var ute på startfältet och fick se ca 50 andra ballonger starta i den hårda vinden före kallfronten skulle komma.
På grund av dåligt väder med regn i morse avstod vi från att åka ut till startfältet och tog en välbehövlig sovmorgon. Bra beslutade visade det sig då morgonens flygning blev inställd. Dagen har sedan inneburit lokala utflykter och guidad rundtur i Metz. Ingen flygning för oss i kväll heller då det fortfarande är för dåligt väder för flygning.
Nu förbereder vi oss för eventuell morgonflygning i morgon med briefing kl. 06.00. /Eva

25 augusti kl. 23.45
 
Då har kvällens mat intagits och vi har inkvarterats på hotellet som ska bli vårt högkvarter under tiden här i Frankrike. Känns bra att vara på plats efter två dagar på resa. Verkligen tur att AC:n fungerar i bussen då vi idag färdats med en utetemperatur som varit uppe i 45,5 grader. /Eva

25 augusti kl  09.15
Efter lite sömn och gemensam medhavd frukost på rum 417 är vi nu glada på väg igen. Genom Hamburg och söderut mot Metz  Räknar med att komma fram ikväll till nästa hotell som är bokat för 10 nätter. /Eva 

24 augusti kl. 23.30
Resan söderöver mot Metz har startat och vi övernattar nu i Hamburg. Dagens långa resa i bussen har gått väldigt bra, mycket tack vare en fungerande AC i bussen (29 grader utomhus). Men mest har den mysiga stämningen bidragit till trevnaden. Magmusklerna tränas ordentligt genom många och goda skratt. Nu ska det bli skönt med en god natts sömn innan vi i morgon tar oss sista biten fram till Metz och nya äventyr. /Eva